Greqia akuzon Turqinë se po përpiqet ta provokojë me anije të emigrantëve 

Greqia akuzon Turqinë se po përpiqet ta provokojë me anije të emigrantëve 

Greqia ka akuzuar Turqinë se po përpiqet ta provokojë shtetin helen duke u përpjekur të shtyjë anijet që mbanin emigrantë në ujërat greke, një pretendim që Ankaraja e refuzoi me forcë, transmeton Insajderi.

Greqia dhe Turqia nuk bien dakord mbi një sërë çështjesh, duke përfshirë burimet e energjisë në Detin Mesdhe dhe tensionet midis aleatëve të NATO-s u rritën vitin e kaluar kur mijëra azilkërkues në Turqi u përpoqën të sulmonin kufirin tokësor grek, raporton Al Jazeera.

Ministri i Migracionit Notis Mitarachi tha se rojet bregdetare greke raportuan incidente të shumta të premten e rojes bregdetare turke dhe të marinës shoqëruese të anijeve të emigrantëve “në kufirin e Evropës, në një përpjekje për të provokuar një përshkallëzim” me Greqinë.

“Kjo është pa dyshim që këta emigrantë u larguan nga brigjet turke dhe duke pasur parasysh faktin se ata u mbështetën nga Turqia, nuk ishin në rrezik”, tha Mitarachi në një deklaratë. “Ne i bëjmë thirrje Turqisë të qëndrojë poshtë dhe të ndalojë këtë provokim të pajustifikuar”. /Insajderi.com