Greqia lë në det të hapur dhjetëra mijëra emigrantë

Greqia lë në det të hapur dhjetëra mijëra emigrantë

Shumë grekë janë frustruar pasi dhjetëra mijëra azilkërkues u endën në ishujt grekë. Tani, sipas shumë raportimeve, një qeveri e re konservatore ka një metodë të re për t’i mbajtur ata jashtë kufijve grekë.

Qeveria greke ka dëbuar në mënyrë të fshehtë më shumë se 1.000 refugjatë nga kufijtë e Evropës gjatë muajve të fundit, duke lundruar shumë prej tyre në buzë të ujërave territorialë greke dhe më pas duke i braktisur ata në anije prej gome e ndonjëherë ishin të mbingarkuara, shkruan New York Times, transmeton Insajderi.

Migrants landing in Lesbos after crossing the Aegean Sea in February. During the pandemic, hundreds of migrants have been denied the right to seek asylum even after they have landed on Greek soil.

Që nga marsi, të paktën 1,072 azilkërkues janë lënë në det nga zyrtarët grekë në të paktën 31 dëbime të ndara, sipas një analize nga The New York Times, tre roje të pavarur, dy studiues akademikë dhe Rojet Bregdetare Turke.

Këto dëbime janë përpjekja më e drejtpërdrejtë dhe e qëndrueshme e një vendi evropian për të bllokuar migracionin detar duke përdorur forcat e veta që nga kulmi i krizës së migracionit në vitin 2015, kur Greqia ishte rruga kryesore për emigrantët dhe refugjatët që kërkojnë të hyjnë në Evropë. /Insajderi.com