Hamburger me salcë djathi

Hamburger me salcë djathi

Përbërësit

750 gr tul viçi

150 gr djathë

125 gr jogurt

8-10 copa qepë

2 lugë majdanoz

2-3 lugë vaj vegjetal

500 ml vaj për fërgim

4 patate

kripë

Biber i zi

Hapat
1
Vendosni djathin, jogurtin, borzilokun, qepën në një blendar ose në një grirëse, derisa të përfitoni një krem.

2
Hidheni biberin dhe lëreni mënjanë, trazoni mishin, qepët dhe majdanozin në një pjatë mesatare.

3
Hidheni kripën, biberin dhe përzieni mirë dhe formoni 8 hamburgera.

4
Ngrohëni vajin vegjetal në një tenxhere të madhe dhe gatuani hamburgerat për 3-4 minuta.

5
Ndërkohë, ngroheni vajin për ti fërguar në një tenxhere tjetër patatet për 10 minuta, derisa të marrin ngjyrë.

6
Thajini në letër kuzhine dhe spërkatini me kripë, biber të zi.

7
Shërbeni të ngrohtë, shoqëruar me salcën e djathit.

8
Ju bëftë mirë!