Hapet mishtorja e parë vegane në Londër

Hapet mishtorja e parë vegane në Londër

Në një cep të Londrës veriore, një mishtore e re po përgatitet të hapet. E vetmja gjë që i mungon është mishi.

Për të përkuar me Ditën Botërore të Veganizmit të dielën, kasapi i parë i përhershëm vegan i Britanisë, Rudy’s, u hap, i vendosur për të shitur versione pa mish të produkteve tradicionale të tilla si proshutë, suxhuk dhe gjeldeti.

Kërkesa për produkte vegane është rritur në vitet e fundit në Britani, me rritjen e numrit të njerëzve që kanë ndërprerë konsumimin e përbërësve të ardhur nga kafshët plotësisht, ndërsa të tjerët zvogëlojnë sasinë e mishit dhe qumështit që konsumojnë çdo javë.

“Njerëzit e kuptojnë se çfarë është ajo që po shesim”, tha bashkëthemeluesi Matthew Foster për Reuters.

“E gjitha është krijuar për të imituar mishin. Ka shije si mishi, ka një strukturë të ngjashme me mishin. ”

Firma ligjore EMW raportoi një rritje prej 128% në markat e reja tregtare të regjistruara për ushqim vegan në Mbretërinë e Bashkuar vitin e kaluar, me të dy korporatat e mëdha dhe kompanitë e vogla që regjistronin marka të tilla tregtare si akullore dhe pasta vegane.

Ekipi që qëndron pas kasapëve të rinj filloi në 2017 me një darkë vegane dhe tani po kërkon të ofrojë mallra, duke përfshirë kompletet e darkave që do të bëhen në shtëpi.

Zëvendësuesit, të vendosur në dyqanin e ndriçuar me shkëlqim me mure të bardha dhe skica të kafshëve në mure, janë bërë nga soja dhe seitan.

Rritja e kërkesës për produkte ushqimore alternative kohët e fundit ka ndezur një debat nëse restorantet dhe dyqanet duhet të lejohen të etiketojnë produktet si “burger veggie” ose “suxhuk vegan” ose nëse kjo mund të ngatërrojë konsumatorin./Insajderi.com

Reuters