Haradinaj në 22 vjetorin e masakrës së Vushtrrisë: Serbia vazhdon të refuzojë të vërtetën

Haradinaj në 22 vjetorin e masakrës së Vushtrrisë: Serbia vazhdon të refuzojë të vërtetën

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar 22 vjetorin e masakrës në Vushtrri, për të cilin tha se aty u tentua të zhbëhej qenia shqiptare.

Në një postim në Facebook, ai ka shkruar se njëzetedy vjet më parë dhjetëra shqiptarë u vranë e u masakruan.

Haradinaj tutje është shprehur se Serbia edhe më tutje refuzon të pranojë të vërtetën dhe të përgjigjet për krimet e kryera.

“Në Vushtrri u tentua të zhbëhej qenia shqiptare! Njëzetedy vjet më parë, dhjetëra u vranë e u masakruan e shumë të tjerë shpëtuan me plagë, të cilat i shëroi koha. Por, plagët e shpirtit, kujtimi për ata që na i rrëmbyen, jetojnë përgjithmonë.

E vështirë ishte rruga jonë deri në liri. Shteti serb, edhe më tutje refuzon të pranojë të vërtetën dhe të përgjigjet për krimet e kryera, e ne vazhdojmë betejën tonë për të vërtetën. Kosova nuk harron! Lavdi të rënëve për liri”, ka shkruar Haradinaj në Facebook./Insajderi.com

May be an image of text that says 'MẼ 22 MAJ 1999, FORCAT USHTARAKE SERBE, USHTRUAN GJENOCID MBI POPULLATEN SHQIPTARE TE VUSHTRRISE, DUKE VRARE 68 QYTETARE TẺ VUSHTRRISE, BURRA, GRA E FEMIJE PA DALLIM. TRUPAT 67 NGA 68 TẺ VRAREVE NỀ RRUGỀN 22 MAJI NỀ VUSHTRRI U GJENDEN NỀ VARREZEN MASIVE NỀ BATAJNICE TẾ BEOGRADIT DHE IU KTHYEN FAMILJEVE NỀ KOSOVE NDERMJET VITEVE 2003 2012. ENDE ASNJE GJYKIM NUK ESHTE MASAKRE. ZHVILLUAR PER KRYESIT E KESAJ'