Haradinaj pret në takim ambasadoren e re të Francës

Haradinaj pret në takim ambasadoren e re të Francës

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, sot priti në takim njohës  ambasadoren e re të Francës, Marie-Christine Butel.

Në këtë takim kryeministri e ka njoftuar  për progresin e  Kosovës, proceset aktuale  politike, dhe se ai ka falënderuar shtetin francez për ndihmën që Franca i ka dhënë vendit tonë, duke thënë se është i gatshëm të thellohet edhe më shumë  bashkëpunimi ndërmjet këtyre dy vendeve.

“Në takim mikpritës me ambasadoren e re të shtetit francez, Marie Christine Butel, e njoftova për të arriturat e Kosovës, proceset aktuale politike dhe shpreha gatishmërinë për thellimin e mëtejmë të marrëdhënieve bilaterale ndërmjet dy vendeve tona”, shkruan Haradinaj.

Ai përmes një postimi në Facebook ka thënë se Kosova mirëpret angazhimin e Francës, Presidentit Macron dhe iniciativës së tij për të përkrahur Kancelaren Merkel në procesin e dialogut me Serbinë, për të arritur një marrëveshje përfundimtare.