Haradinaj-Stublla reagon ndaj Vuçiqit: E shkeli marrëveshjen e Uashingtonit, Serbia mbetet partner i jo i besueshëm

Haradinaj-Stublla reagon ndaj Vuçiqit: E shkeli marrëveshjen e Uashingtonit, Serbia mbetet partner i jo i besueshëm

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla, ka reaguar ndaj presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili sipas saj, po i then pikat e marrëveshjes së nënshkruar më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, njofton Insajderi.

Haradinaj-Stublla ka thënë se Kosova është shumë e shqetësuar me sjelljen deskrutive të Vuçiq, derisa ky i fundit është takuar me ambasadorin palestinez dhe e ka falënderuar atë për mosnjohje të Kosovës.

“Kosova i ndjek me shumë shqetësim veprimet destruktive të Aleksander Vuçiqit, duke shkelur pikën 15 të marrëveshjes në Uashington. Sot, ai falënderoi ambasadorin palestinez për “principin e mos-njohjes së Kosovë. Për fat të keq, Serbia mbetet partner i jo i besueshëm”, ka shkruar Haradinaj në profilin e saj në Twitter.

Ndërkaq, në pikën e 15-të të marrëveshjes së Uashingtonit, thuhet se Serbia pajtohet që të nënshkruajë një moratorium për ndalimin e fushatës së çnjohjeve të Kosovës. /Insajderi.com