Haxhiu reagon pas arrestimit të policit në Gjilan që dyshohet se sulmoi seksualisht një të mitur

Haxhiu reagon pas arrestimit të policit në Gjilan që dyshohet se sulmoi seksualisht një të mitur

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas arrestimi të një zyrtari policor në Gjilan, i cili dyshohet se ka sulmuar seksualisht një të mitur, njofton Insajderi.

Haxhiu është shprehur se zyrtari i Policisë së Kosovës duhej të ishte referencë për sjelljet e secilit qytetar dhe jo vet i përfshirë në dhunime.

Ajo ka ftuar organet kompetente që menjëherë të ndërmarrin hapat e nevojshëm “dhe nëse këto dyshime vërtetohen, persona të tillë jo vetëm të largohen nga uniforma, por të marrin edhe dënimin e merituar”.

“Republika e Kosovës duhet të jetë vend i respektimit të lirive dhe drejtave të njeriut ku krimi e dhunimi nuk do të gjejnë vend, ku këto fenomene negative jo vetëm të ndëshkohen por as edhe të stimulohen. Askush nën petkun e zyrtarit nuk guxon të ndihet autonom karshi ligjit. Abuzuesit e dhunuesit nuk kanë vend në shoqërinë tonë, aq më pak në institucione”, ka shkruar Haxhiu në profilin e saj në Facebook./Insajderi.com

Policia e Kosovës, përveç mbrojtëse e lirive dhe të drejtave të garantuara, janë edhe shembull i tyre. Zyrtari i…

Posted by Albulena Haxhiu on Wednesday, April 21, 2021