Historia e dashurisë së princesësh rebele të Japonisë

Historia e dashurisë së princesësh rebele të Japonisë

Princi i Kurorës së Japonisë Fumihito tha se ai “miraton” planet e vajzës së tij të shtyrë prej kohësh për t’u martuar me të dashurin e saj të universitetit, thonë mediat.

Princesha Mako fillimisht ishte vendosur të martohej me Kei Komuro në 2018, një vit pasi ata njoftuan fejesën e tyre.

Pallati më vonë mohoi se vonesa ishte e lidhur me problemet financiare të nënës së tij.

Sidoqoftë, princi përsëriti që çështjet e parave duhet të trajtohen së pari, sipas agjencisë së lajmeve Kyodo.

“Në mënyrë që shumë njerëz të binden dhe të festojnë martesën, unë kam thënë se është e rëndësishme që çështja të trajtohet”, tha princi, vëllai i vogël i Perandorit Naruhito dhe i pari në linjë me Fronin e Krizantemës .

“Nga këndvështrimi im, unë mendoj se ata nuk janë në një situatë ku shumë njerëz janë të bindur dhe të kënaqur për martesën e tyre,” shtoi Princi i Kurorës Fumihito, i njohur gjithashtu si Princi i Kurorës Akishino.

Është e paqartë kur çifti, të dy 29, do të mbajnë ceremoninë e tyre. Princesha Mako, vajza e madhe e Princit Fumihito dhe Princeshës Kiko, do të hiqet nga statusi i saj mbretëror pas martesës me Z. Komuro.

Por në fillim të këtij muaji ajo shprehu vendosmërinë e saj të fortë për të vazhduar me dasmën, thanë mediat lokale.

Babai i saj tani ka filluar ta mbështetë atë.

“Kushtetuta thotë se martesa do të bazohet vetëm në pëlqimin e ndërsjellë të të dy gjinive. Nëse kjo është ajo që ata dëshirojnë vërtet, atëherë unë mendoj se kjo është diçka që unë duhet ta respektoj si prind,” tha ai./Insajderi.com

BBC News