Hoti tregon se në Shtëpinë e Bardhë do të ketë takim me Mike Pompeo-n

Hoti tregon se në Shtëpinë e Bardhë do të ketë takim me Mike Pompeo-n

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka njoftuar përmes një statusi në llogarinë e tij në Facebook se delegacioni kosovar do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, njofton Insajderi.

Gjithashtu, takime do të ketë edhe me “zyrtarë të MCC-së, të DFC-së, përfaqësues të komunitetit shqiptar në SHBA, me rrjetin e bizneseve të mërgatës në SHBA”.

Hoti ka shtuar se është pikërisht Shtëpia e Bardhë vendi ku janë marrë vendime të rëndësishme për Kosovën, prandaj “nuk do të jetë ndryshe edhe këtë herë”.

Siç ka shkruar kryeministri “Qeveria e Kosovës do të prezantojë projekte të mëdha infrastrukturore dhe energjetike që kontribuojnë në zhvillimin dhe krijimin e vendeve të punës në Kosovë, por që ndikojnë në integrimin më të mirë të Kosovës në tregun regjional dhe evropian”./Insajderi.com