Hoxhaj: BE-ja të ketë me kujdes me Serbinë, dërguan ushtarë në mbështetje të Lukashenkos në Bjellorusi

Hoxhaj: BE-ja të ketë me kujdes me Serbinë, dërguan ushtarë në mbështetje të Lukashenkos në Bjellorusi

Ish-zëvendës-kryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj pretendimeve se ushtarët serbë po marrin pjesë në shtypjen e protestave opozitare në Bjellorusi.

Hoxhaj, ka thënë se përkrahja e regjimit autoritar të Lukashenkos është shqetësuese.

Po ashtu, Hoxhaj, i ka bërë me dije Bashkimit Evropian që të ketë kujdes nga lojërat e Serbisë.

“Fotografitë nga Frank Vicocoroka tregojnë përkrahjen ndaj regjimit autoritar të Lukashenkos në Bjellorusi nga Aleksandar Vucic. Mercenarët serbë dhe prania ushtarake në Bjellorusi janë shqetësuese. Shërbimi i jashtëm Evropian dhe Josep Borrell, duhet të jenë të kujdesshëm ndaj lojërave të ndyta të Serbisë”, ka shkruar Hoxhaj në Twitter.

Ndërsa, Serbia ka mohuar që ushtarët e saj janë të përfshirë në operacionet ushtarake qeveritare kundër protestuesve në Bjellorusi. /Insajderi.com/