I gjithë progresi për COVID-19 mund të zhbëhet nga shfaqja e varianteve të reja

I gjithë progresi për COVID-19 mund të zhbëhet nga shfaqja e varianteve të reja

 

ShBA është në rrezik të humbasë të gjithë progresin në betejën kundër Covid-19 ndërsa variante shumë ngjitëse përfitojnë nga amerikanët që kanë filluar të injorojnë masat e sigurisë.

“Ju lutem më dëgjoni qartë: Në këtë nivel të rasteve me përhapjen e varianteve, ne mund të humbasim plotësisht terrenin e fituar me vështirësi që kemi fituar”, tha Dr. Rochelle Walensky, drejtoreshë e Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Infeksionet e reja janë në rritje përsëri – rreth 2% më shumë këtë javë të fundit krahasuar me javën e kaluar, tha Walensky të hënën.

“Në mënyrë të ngjashme, mesatarja më e fundit shtatë-ditore e vdekjeve është rritur gjithashtu më shumë se 2% … në gati 2,000 vdekje në ditë”.

Walensky gjithashtu u bëri thirrje shteteve që po lehtësonin mandatet e sigurisë Covid-19.

“Jam me të vërtetë e shqetësuar për raportet se më shumë shtete po rikthejnë pikërisht masat e shëndetit publik që ne kemi rekomanduar për të mbrojtur njerëzit nga Covid-19”, tha ajo.

“Ju lutemi qëndroni të fortë në bindjen tuaj. Vazhdoni të vini maskën dhe të bëni veprime të tjera parandaluese të shëndetit publik për të cilat dimë se funksionojnë”, shtoi Walensky.

“Në fund të fundit, vaksinimi është ai që do të na nxjerrë nga kjo pandemi. Për të arritur atje, ne duhet të vaksinojmë shumë më tepër njerëz”. /Insajderi.com