Identifikon njërin nga sulmuesit nga shpërthimi në hotelin në Shri Lanka

Identifikon njërin nga sulmuesit nga shpërthimi në hotelin në Shri Lanka

Kryengritësi i dyshuar i sulmeve të së dielës së Pashkëve në Shri Lanka është vrarë në sulme, tha presidenti Maithripala Sirisena.

Sirisina tha se Zahran Hashimi, një predikues radikal, vdiq në hotelin Shangri-La në kryeqytetin, Colombo.

Ai tha se Hashimi drejtoi sulmin në hotelin turistik të popullarizuar, i shoqëruar nga një bombardues i dytë i identifikuar si “Ilham”.

Të paktën 250 vetë vdiqën në valën e shpërthimeve të dielën, që në objektiv kishin kisha dhe hotele në Colombo, shkruan CNN.

Sirisena gjithashtu tha se shërbimet sekrete të Shri Lankës besonin se rreth 130 të dyshuar të lidhur me grupin e Shtetit Islamik (IS) ishin në vend dhe se policia po hetonte 70 vetë që ishin akoma të lirë.