Indi: Një sëmundje e paidentifikuar vret një person, ndërsa qindra të tjerë janë shtruar në spital

Indi: Një sëmundje e paidentifikuar vret një person, ndërsa qindra të tjerë janë shtruar në spital

Një person ka vdekur dhe më shumë se 400 të tjerë janë dërguar në spital në Indinë jugore për shkak të një infeksioni të paidentifikuar që ka bërë shumë të bien pa ndjenja pas konfiskimeve dhe të përzierave, sipas një zyrtari të lartë të departamentit shëndetësor, transmeton Insajderi.

Sëmundja u zbulua të shtunën në mbrëmje në Eluru, një qytet antik në shtetin Andhra Pradesh i famshëm për prodhimet e tij të endura me dorë, raporton Al Jazeera.

Që nga ajo kohë, pacientët kanë përjetuar simptoma duke filluar nga të përzierat dhe ankthi deri në humbjen e vetëdijes, thanë mjekët. Autoritetet qeveritare dhe mjekësore në Andhra Pradesh thanë se më shumë se 200 njerëz u lëshuan në fundjavë dhe se testet kishin përjashtuar COVID-19, sëmundjen e shkaktuar nga koronavirusi i ri. Testet e mëtejshme serologjike janë në proces.

Më vete, ministria federale e shëndetit e Indisë tha të hënën se do të dërgojë një ekip prej tre ekspertësh mjekësorë për të hetuar shpërthimin, i cili tha se ka infektuar më shumë se 300 fëmijë. “Fëmijët thuhet se vuanin nga marramendja, të fikët, dhimbje koke dhe të vjella”, tha ministria, duke shtuar se një studim derë më derë ishte gjithashtu në proces. /Insajderi.com