Indonezi: 17 të zhdukur në anije ngarkese, përplasje  mes anijeve të peshkimit

Indonezi: 17 të zhdukur në anije ngarkese, përplasje  mes anijeve të peshkimit

Një përplasje midis një anije ngarkese dhe një anije peshkimi ka lënë 17 persona të zhdukur në ishullin kryesor të Indonezisë, Java, thanë zyrtarët, transmeton Insajderi.

Pesëmbëdhjetë ekuipazhe të anijes së peshkimit, Barokah Jaya, u evakuuan pas rrëzimit të së shtunës, por pesë zhytës po kërkojnë për 17 të tjerët, tha Yusuf Latif, zëdhënësi i agjencisë, Basarnas, në një deklaratë të dielën, raporton Al Jazeera.

“Ne jemi ende duke kryer kërkimin”, tha Yusuf, duke shtuar se një anije e shpëtimit të agjencisë kishte marrë të mbijetuarit në bord.

Rrëzimi ndodhi në 09:30 GMT, tha Yusuf.

Anija tjetër ishte transportuesi me shumicë Habco Pioneer, i cili ka një kapacitet prej afro 30,000 tonë. Të dy anijet janë me flamur Indonezia.

Nuk kishte raportime të viktimave ose ekuipazhit të zhdukur në Habco Pioneer, në pronësi të anijeve me tërheqje dhe ndërmarrjes PT Habco Primatama. /Insajderi.com