Infeksionet në Mbretërinë e Bashkuar ranë rreth 60% pas vaksinimit dhe bllokimit

Infeksionet në Mbretërinë e Bashkuar ranë rreth 60% pas vaksinimit dhe bllokimit
Burimi i fotografisë: AP Photo/Frank Augstein

Programi i vaksinimit COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar ka filluar të thyejë lidhjen midis infeksionit dhe sëmundjes serioze ose vdekjes, sipas rezultateve të fundit nga një studim i vazhdueshëm i pandemisë në Angli, shkruan AP, përcjell Insajderi.

Studiuesit në Imperial College London zbuluan se infeksionet COVID-19 ranë rreth 60% në mars pasi masat e bllokimit kombëtar ngadalësuan përhapjen e virusit.

Personat e moshës 65 vjeçare e lart kishin më pak të ngjarë të infektoheshin pasi ata përfituan më shumë nga programi i vaksinimit, i cili fillimisht u përqendrua te njerëzit e moshuar.

Studimi zbuloi gjithashtu se marrëdhënia midis infeksioneve dhe vdekjeve është e ndryshme, duke sugjeruar që infeksionet mund të kenë rezultuar në më pak shtrime në spital dhe vdekje që nga fillimi i vaksinimit të përhapur. /Insajderi.com