Iran: Nazanin Zaghari-Ratcliffe paraqitet në gjykatë për akuzën e re

Iran: Nazanin Zaghari-Ratcliffe paraqitet në gjykatë për akuzën e re

Britaniko-iraniania Nazanin Zaghari-Ratcliffe, i cili ishte mbajtur më parë në Iran me akuza spiunimi, është paraqitur në një gjykatë në Teheran për t’u përballur me një akuzë të re për “propagandë kundër institucioneve”, transmeton Insajderi.

Akuza, të cilën autoritetet iraniane gjithashtu ishin përpjekur të paraqisnin më parë në dy raste të ndara, është për shkak të pjesëmarrjes së saj në një mbledhje jashtë ambasadës së Iranit në Londër pas rezultateve të diskutueshme të zgjedhjeve të vitit 2009 dhe një interviste që ajo dha për BBC-në perse, raporton Al Jazeera.

Avokati i saj Hojjat Kermani i tha Al Jazeera se seanca gjyqësore Zaghari-Ratcliffe u mbajt të dielën, ku u prezantua akuza e re.

“Mbrojtja gjithashtu paraqiti çështjen e saj dhe ne shpresojmë që ajo të shfajësohet”, tha ai.

Ai tha se vendimi i gjykatës mund të lirohet para Nowruz – dita e vitit të ri të Iranit – në 20 mars ose mund të shtyhet për pas pushimeve.

Sipas nenit 500 të kodit penal islamik të Iranit, “çdo person që angazhohet në çdo lloj propagande kundër Republikës Islamike të Iranit ose në mbështetje të grupeve dhe shoqatave të opozitës” mund të dënohet nga tre muaj deri në një vit burgim.

Mbretëria e Bashkuar denoncoi ndjekjen e Iranit për një çështje të dytë kundër Zaghari-Ratcliffe.

“Është e papranueshme që Irani ka zgjedhur të vazhdojë çështjen e dytë kundër Nazanin Zaghari-Ratcliffe”, tha Ministri i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Dominic Raab në një deklaratë.

“Ajo është futur në një kalvar të egër dhe të turpshëm nga sjellja llogaritëse e qeverisë iraniane. Kjo duhet të marrë fund”.

Zaghari-Ratcliffe, e cila punoi për Fondacionin Thomson Reuters në kohën e arrestimit të saj në 2016, iu hoq kyçi i kyçit të këmbës javën e kaluar pasi dënimi i saj me pesë vjet përfundoi.

Familja e saj dhe fondacioni, një bamirësi që operon e pavarur nga firma mediatike Thomson Reuters dhe agjencia e saj e lajmeve filiali Reuters, mohojnë akuzën e spiunimit.

Ajo kishte qenë në arrest shtëpiak gjatë vitit të kaluar pasi ishte larguar nga burgu i Teheranit Evin për shkak të pandemisë së Coronavirusit. /Insajderi.com