Irani kritikon sanksionet e BE-së, thirret për shkeljet e të drejtave të njeriut

Irani kritikon sanksionet e BE-së, thirret për shkeljet e të drejtave të njeriut

Në një letër me forcë drejtuar Këshillit të Bashkimit Evropian, Irani protestoi zyrtarisht kundër listës së zezë të disa individëve dhe njësive dhe ato që thotë se janë standarde të dyfishta evropiane për të drejtat e njeriut në Iran, transmeton Insajderi.

Letra u shkrua nga Këshilli i Lartë i të Drejtave të Njeriut të Iranit – një entitet nën Këshillin e Lartë të Sigurisë Kombëtare të vendit aktualisht i kryesuar nga shefi i gjyqësorit Ebrahim Raisi dhe i përbërë nga disa ministra – dhe iu dorëzua ambasadorit të Portugalisë në Teheran Carlos Costa Neves si vendi aktualisht mban presidencën e Këshillit të BE-së, raporton Al Jazeera.

Kjo vjen në përgjigje të një lëvizje në 12 prill nga BE-ja për të sanksionuar tetë komandantë ushtarakë dhe shefa policie, përveç tre burgjeve, për rolin e tyre në një goditje vdekjeprurëse të protestave publike në nëntor 2019 që Amnesty International tha se çoi në të paktën 304 të vdekur.

Bashkimi Europian tani ka renditur në listën e zezë 89 individë dhe katër subjekte si pjesë e regjimit të saj të dekadave të sanksioneve për të drejtat e njeriut kundër atyre që thotë se po shkelin të drejtat e njeriut në Iran.

Në përgjigje, Ministria e Jashtme e Iranit tha se do të pezullojë menjëherë bisedimet me BE mbi të drejtat e njeriut dhe të gjithë bashkëpunimin që rezulton, duke përfshirë atë mbi “terrorizmin”, drogat e paligjshme dhe refugjatët. Ai gjithashtu gjurmoi “synimet politike” prapa masës dhe tha se po shqyrton sanksionet reciproke.

Në letrën e tij, këshilli iranian për të drejtat e njeriut dënon BE-në për politikat e saj që thotë se po “zbatojnë sanksionet e paligjshme dhe shtypëse” të vendosura në mënyrë të njëanshme nga Shtetet e Bashkuara pasi u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Iranit 2015 me fuqitë botërore në maj 2018.

Sanksionet, të cilat u intensifikuan vetëm pasi filloi pandemia COVID-19 në fillim të vitit 2020, kanë penguar importet e ushqimit dhe ilaçeve, përveç krijimit të çështjeve të transferimit të parave në blerjen e vaksinave të Coronavirusit.

Letra thotë se një numër i vendeve anëtare të BE kanë vendosur “dëm të qëllimshëm në shëndetin dhe mirëqenien e popullit iranian, veçanërisht fëmijëve, grave, të moshuarve dhe personave me aftësi të kufizuara”.

Për shembull, ai rendit emrat e më shumë se një duzine fëmijëve që vdiqën për shkak të mungesës së aksesit në ilaçet vitale për të trajtuar buldozën e epidermolizës (EB), një gjendje e rrallë mjekësore që rezulton në flluska të lëkurës dhe mukozave.

Ai përshkruan gjithashtu se si disa vende evropiane refuzuan të punojnë ose të merren me firma iraniane në ilaçe, pajisje mjekësore dhe vaksina dhe thotë se disa aeroporte nuk kanë arritur të ofrojnë shërbime për aeroplanët iranianë të pasagjerëve për shkak të sanksioneve të SHBA.

Këshilli i të drejtave të njeriut gjithashtu dënon faktin se emigrantët dhe studentët iranianë janë përballur me vështirësi në hapjen e llogarive bankare në vendet evropiane bazuar në kombësinë e tyre dhe thotë se disa shtetas iranianë mbahen në burgjet evropiane me akuza “arbitrare” dhe janë keqtrajtuar në burg.

Për më tepër, ajo thotë se BE duhet të kishte dënuar pa mëdyshje vrasjen e janarit 2020 të gjeneralit të lartë të Iranit Qassem Soleimani nga Shtetet e Bashkuara si një “shembull i qartë i terrorizmit shtetëror” që Irani beson se ishte ndihmuar nga elementë brenda qeverisë gjermane.

Ndër të tjera, këshilli gjithashtu shprehet se një numër vendesh evropiane vazhdojnë të strehojnë anëtarët e Muxhahedin-e Khalq, të cilën Irani e njeh si një “organizatë terroriste”, dhe i dha Saddam Huseinit armë kimike gjatë luftës Iran-Irak në vitet 1980. /Insajderi.com