Irani të shtunën se ishte përballur me një emergjencë në një provincë jugperëndimore të kërcënuar nga përmbytjet dhe kishte punuar për të evakuuar dhjetëra fshatra, pasi p" />

Irani në gjendje emergjente, po përballet me përmbytje të mëdha nga uji

Irani në gjendje emergjente, po përballet me përmbytje të mëdha nga uji

Irani të shtunën se ishte përballur me një emergjencë në një provincë jugperëndimore të kërcënuar nga përmbytjet dhe kishte punuar për të evakuuar dhjetëra fshatra, pasi parashikuesit parashikonin më shumë shira të rënda që kanë vrarë të paktën 45 vetë këtë javë, njoftoi media shtetërore.
Rreth 56 fshatra që shtrihen pranë lumenjve Dez dhe Karkheh në krahinën jugore perëndimore të Khuzestanit mund të duhet të evakuohen pasi zyrtarët lëshuan ujë nga dy diga të mëdha përgjatë lumenjve për shkak të parashikimeve për më shumë shi, tha guvernatori provincial, Gholamreza Shariati. televizioni shtetëror.

“Disa banorë po rezistojnë (thirrjet për evakuim) për shkak të bagëtisë së tyre … dhe për shkak se kanë përjetuar rrethana të ngjashme në të kaluarën”, tha Shariati, duke shtuar se Ministri i Brendshëm Abdolreza Rahmani Fazli kishte rënë dakord të thërriste një emergjencë në Khuzestan.

Ministri i Energjisë Reza Ardakanian, i cili është përgjegjës për burimet ujore, tha se autoritetet po punonin çdo ditë për të “kontrolluar ujrat e përmbytjeve dhe për të minimizuar dëmet e mundshme”.

“Është vlerësuar se në pesë ditët e ardhshme rreth tre miliardë metra kub ujë do të rrjedhë në rezervuarët e digave në Khuzestan për shkak të reshjeve … 1.8 miliardë prej të cilave (është mbi kapacitetin dhe) do të duhet të lirohen,” tha ai për televizionin shtetëror, transmeton arbresh.info.

Agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve ISNA citoi Shariati të ketë thënë se përmbytjet mund të kërcënojnë gjithashtu kryeqytetin Ahvaz, nëse shiu është në fundin më të lartë të parashikimeve.

Zyrtarët kanë thënë se qeveria do të kompensojë banorët për dëmet nga përmbytja.

Pjesët perëndimore dhe jugperëndimore të vendit pritet të mbajnë barrën e stuhive në ditët në vijim.