Ish-kryeministri britanik, Cameron kundër planit për ta kapërcyer marrëveshjen e Brexit

Ish-kryeministri britanik, Cameron kundër planit për ta kapërcyer marrëveshjen e Brexit

Duke folur para gazetarëve të hënën në mëngjes, Cameron tha: “Miratimi i një akti të parlamentit dhe më pas vazhdimi i thyerjes së një detyrimi të traktatit ndërkombëtar është gjëja shumë, shumë e fundit që duhet të mendoni. Duhet të jetë një mundësi përfundimtare absolute, kështu që unë kam dyshime për atë që po propozohet “, raporton The Independent, transmeton Insajderi.

Komentet e  Cameron vijnë pasi Geoffrey Cox, ish-prokurori i përgjithshëm i Boris Johnson, u kërkoi ministrave të përdorin opsionet “e qarta dhe të ligjshme” sipas Marrëveshjes së Tërheqjes për të korrigjuar shqetësimet e tyre se importet e ushqimit nga Britania në Irlandën e Veriut do të bllokohen.

Cox, i cili mbështeti Pushimin në fushatën e referendumit, tha se ishte “e pandërgjegjshme” që Mbretëria e Bashkuar të kërkonte të shkelte ligjin ndërkombëtar duke rishkruar marrëveshjen e tërheqjes me Bashkimin Evropian. /Insajderi.com