Italia ndalon udhëtimet e Krishtlindjeve në mes të regjioneve

Italia ndalon udhëtimet e Krishtlindjeve në mes të regjioneve

Italia po ndalon udhëtimin midis rajoneve të saj nga 21 dhjetor deri në 6 janar si pjesë e bordurave të rrepta të koronavirusit gjatë festave të Krishtlindjeve.

Po ashtu do të vendoset një shtetrrethim nga ora 22:00 deri në 05:00.

Restorantet mund të hapen në disa rajone deri në orën 18:00 por vetëm marrjet me vete janë të lejuara në pjesë të tjera të vendit. Vendet e skijimit duhet të mbyllen deri më 7 janar.

Lajmi vjen ndërsa Italia njoftoi numrin e saj më të lartë të përditshëm të vdekjeve nga Covid që nga fillimi i pandemisë, me 993 viktima.

“Ne nuk mund ta heqim rojen tonë,” tha Kryeministri Giuseppe Conte në një konferencë shtypi.

“Ne duhet të eleminojmë rrezikun e një vale të tretë e cila mund të mbërrijë në janar dhe jo më pak serioze se e para dhe e dyta”, shtoi ai.

Do të ketë përjashtime të udhëtimit për punë, arsye mjekësore ose emergjente./Insajderi.com

BBC News