Izraeli dhe Hamasi bien dakord për armëpushimin në Gaza

Izraeli dhe Hamasi bien dakord për armëpushimin në Gaza

Izraeli dhe Hamasi do të ndërpresin zjarrin përtej kufirit të Rripit të Gazës që nga ora 2 e mëngjesit të premten (2300 GMT e enjte), tha një zyrtar me fraksionin Islamist Palestinez, duke sjellë një ndalje të mundshme të luftimeve më të ashpra në dekadat e fundit, transmeton Insajderi.

Kabineti i sigurisë i Izraelit tha se kishte votuar njëzëri në favor të një armëpushimi “të ndërsjellë dhe të pakushtëzuar” të Gazës të propozuar nga ndërmjetësi i Egjiptit, por shtoi se ora e zbatimit ende nuk ishte rënë dakord, raporton Reuters.

Zhvillimi erdhi një ditë pasi Presidenti i SHBA Joe Biden nxiti Kryeministrin Izraelit Benjamin Netanyahu të kërkojë de-përshkallëzim dhe midis ofertave të ndërmjetësimit nga Egjipti, Katari dhe Kombet e Bashkuara.

Një zyrtar i Hamasit i tha Reuters se armëpushimi do të ishte “i ndërsjellë dhe i njëkohshëm”.

Sulmet me raketa nga Hamas dhe Xhihadi Islamik aleat kishin rifilluar pas një pauze tetë orëshe të enjten, ndërsa Izraeli vazhdoi bombardimet që tha se kishin për qëllim shkatërrimin e aftësive ushtarake të fraksioneve dhe parandalimin e tyre nga konfrontimi i ardhshëm pas konfliktit aktual.

Që nga fillimi i luftimeve më 10 maj, zyrtarët shëndetësorë në Gaza thonë se 232 palestinezë, përfshirë 65 fëmijë dhe 39 gra, janë vrarë dhe më shumë se 1,900 janë plagosur në bombardimet ajrore. Izraeli thotë se ka vrarë të paktën 160 luftëtarë në Gaza.

Autoritetet vendosën numrin e të vdekurve në Izrael në 12, me qindra njerëz të trajtuar për lëndime në sulmet me raketa që kanë shkaktuar panik dhe i dërguan njerëzit të turreshin në strehimore.

Të enjten, Biden diskutoi me Presidentin egjiptian Abdel Fattah al-Sisi dhe Shtëpia e Bardhë tha se raportet e lëvizjeve drejt një armëpushimi ishin “inkurajuese”.

Zëdhënësi i Kombeve të Bashkuara, Stephane Dujarric konfirmoi se i Dërguari i KB-së për Lindjen e Mesme Tor Wennesland është në Katar, duke shtuar: “Ne jemi të angazhuar në mënyrë aktive me të gjitha palët përkatëse për një armëpushim të menjëhershëm”. /Insajderi.com