Izraeli i kundërpërgjigjet palestinezëve, sulmon Gazën duke vrarë komandantin e Hamasit – reagojnë SHBA dhe Britania e Madhe

Izraeli i kundërpërgjigjet palestinezëve, sulmon Gazën duke vrarë komandantin e Hamasit – reagojnë SHBA dhe Britania e Madhe

Disa palestinezë janë vrarë në një sulm ajror izraelit në Rripin e rrethuar të Gazës, sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë, pasi Hamasi lëshoi ​​raketa nga territori bregdetar drejt Izraelit, transmeton Insajderi.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës tha të hënën se nëntë palestinezë, duke përfshirë tre fëmijë, u vranë “në një seri sulmesh në veri të Gazës”, raporton Al Jazeera.

Sulmet erdhën pasi Hamasi gjuajti disa raketa në drejtim të Izraelit, pas skadimit të ultimatumit të grupit duke kërkuar që Izraeli të ndalte forcat në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa në Jeruzalem.

Më herët të hënën tensionet në kompleks, e treta më e shenjtë në Islam e cila gjithashtu respektohet nga hebrenjtë, përshkallëzuan me më shumë se 300 palestinezë të plagosur pasi policia izraelite sulmoi xhaminë, duke qëlluar plumba gome, granata marramendëse dhe gaz lotsjellës.

 

SHBA thotë se sulmet me raketa në Izrael ‘përshkallëzim i papranueshëm’

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Ned Price, tha se sulmet me raketa nga grupe të armatosura palestineze në Rripin e Gazës në Izrael ishin një “përshkallëzim i papranueshëm”.

Price e bëri komentin në një konferencë të rregullt për lajmet, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara ishin “plotësisht të angazhuara” për të promovuar qetësinë në Jeruzalem.

 

Mbretëria e Bashkuar ‘dënon hedhjen e raketave në Jeruzalem’

Britania dënoi hedhjen e raketave në Jeruzalem dhe vende të tjera brenda Izraelit, duke bërë thirrje për “de-përshkallëzim të menjëhershëm nga të gjitha anët”. “Mbretëria e Bashkuar dënon hedhjen e raketave në Jeruzalem dhe vendet brenda Izraelit. Dhuna e vazhdueshme në Jeruzalem dhe Gaza duhet të ndalet”, shkroi Sekretari i Jashtëm, Dominic Raab, në Tëitter. “Ne kemi nevojë për një de-përshkallëzim të menjëhershëm nga të gjitha anët, dhe t’i jepet fund shënjestrimit të popullatave civile”.

Zjarr i madh në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa

Një zjarr i madh shpërtheu të hënën në mbrëmje në kompleksin e xhamisë Al-Aksa të Jeruzalemit, i dukshëm nga pjesë të ndryshme të qytetit.

Shkaku i zjarrit në vendin e tretë më të shenjtë në Islam nuk mund të konfirmohej menjëherë, por ai ndoqi forcat e policisë izraelite që sulmuan kompleksin për të cilin mjekët thanë se lanë 331 persona të plagosur.

Administrata e Biden shpreh shqetësim

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka shqetësime serioze në lidhje me dhunën e përshkallëzuar në Izrael ndërsa tensionet ziejnë në Jeruzalem, tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. “Ne po vazhdojmë të monitorojmë nga afër dhunën në Izrael. Ne kemi shqetësime serioze në lidhje me situatën, duke përfshirë konfrontime të dhunshme që kemi parë gjatë ditëve të fundit”, tha Psaki.

 

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mban takim të mbyllur

 Duke folur nga selia e Kombeve të Bashkuara në Neë York, Kristen Saloomey i Al Jazeera tha se diskutimi po vazhdonte pasi u zhvillua një takim me dyer të mbyllura për Al-Aksa.

“Takimi zyrtar ka përfunduar, por diskutimet janë duke vazhduar për një deklaratë të mundshme që do të dalë në shtyp”, tha Saloomey.

“Ky takim urgjent që u thirr nga Kina e cila mban presidencën e Këshillit të Sigurimit këtë muaj. Dhe një draft deklaratë u paraqit nga Kina, Norvegjia dhe Tunizia në përputhje me komentet e bëra nga Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, gjatë fundjavës, duke dënuar dhunën që po ndodhte në Jeruzalem, duke thirrur Izraelin të mos dëbojë palestinezët nga shtëpitë e tyre në Jeruzalemi Lindor, duke bërë thirrje për përmbajtje.

“Ne jemi thënë nga burime diplomatike se SHBA shprehën disa rezerva në lidhje me deklaratën që u paraqit. Ata janë të shqetësuar se nuk do të jetë e dobishme për situatën”, shtoi ajo.

 

Izraeli godet Gazën, duke vrarë komandantin e Hamasit, pas breshërisë së raketave

 Ushtria e Izraelit tha se nisi sulmet ajrore në Gaza, duke vrarë një komandant të lartë të Hamasit, në përgjigje të raketave të hedhura nga Hamas pas sulmit të Izraelit në xhaminë Al-Aksa të Jeruzalemit.

“Ne kemi filluar, dhe e përsëris të filluar, për të sulmuar objektivat ushtarake në Gaza”, u tha gazetarëve zëdhënësi i ushtrisë izraelite Jonathan Conricus.

Ai tha se forcat izraelite kishin shënjestruar “një operativ ushtarak të Hamasit”, ndërsa burimet e Hamasit në Gaza konfirmuan për AFP se një nga komandantët e tyre ishte vrarë. /Insajderi.com