James Randi, magjistari dhe skeptiku i famshëm ka ndërruar jetë

James Randi, magjistari dhe skeptiku i famshëm ka ndërruar jetë

Një nga magjistarët më të njohur në industrinë e argëtimit, James Randi, i famshëm për ekspozimin e pretenduesve të rremë të paranormales, ka vdekur në SHBA në moshën 92 vjeç.

I njohur vetëm me mbiemrin e tij, Randi, i lindur në Kanada fitoi një reputacion si një nga skeptikët më të njohur në botë për çështje nga fantazmat te UFO-t.

Shfaqjet e tij frymëzuan legjione të admiruesve, duke përfshirë iluzionistët Penn & Teller.

Randall James Zwinge lindi në Toronto, Kanada në 1928.

Karriera e tij si magjistar arriti kulmin kur ai arriti të shpëtonte nga një xhaketë e ndërsa varej përmbys mbi ujëvarat e Niagara.

Ai gjithashtu u bashkua me yllin e rokut Alice Cooper në një turne në fillim të viteve 1970, duke kryer ekzekutime të rreme të këngëtarit në skenë.

Por Randi gjithmonë i kujtonte audiencës tij se veprimet e tij ishin të bazuara në hile dhe jo në magji, dhe shumë shpejt e ktheu vëmendjen e tij tek ekspozimi i mashtruesve që pretendonin pushtet paranormal.

Në 1972, ai ndihmoi Tonight Show të rrjetit amerikan NBC të përgatitej për një paraqitje nga Uri Geller, iluzionisti më i njohur për lakimin e lugëve.

Randi gjithashtu ekspozoi shëruesit e besimit, përfshirë televangjelistin Peter Popoff, i cili pretendonte se po merrte mesazhe nga Zoti për audiencën e tij, por në të vërtetë kishte vënë një kufje.

Fondacioni i vetë magjistarit vazhdoi të ofrojë një shpërblim prej $ 1 milion për këdo që mund të provojë fuqi paranormale në kushte të kontrolluara. Sidoqoftë, deri në kohën e pensionimit të Randi nga fondacioni në 2015, shuma ende nuk ishte marrë nga askush./Insajderi.com

Burimi: BBC News