Janë regjistruar 119 raste të reja me Covid-19, pesë të vdekur

Janë regjistruar 119 raste të reja me Covid-19, pesë të vdekur

Në Maqedoninë e veriut, në 24 orët e fundit janë kryer 2.065 teste, dhe janë regjistruar 129 raste të reja me Covid-19, njofton Insajderi.

Në,  Shkup-53, Kumanovë-9,  Shtip-4, Prilep-13, Tetovë-4,  Strugë-2, Veles-1, Manastir-1, Ohër-1, Gostivar-12, Kriva Pallankë -1, Radovish-1, Koçan-3, Pehçevë-2, Berovë-5, Dellçevë-6, Shën Nikollë-3, Kërçovë-3, Negotinë-1.

Pesë persona kanë vdekur, prej të cilëve dy nga Shkupi  (49 dhe 50), një nga Tetova (46 vjeç), një pacient nga Kumanova (63) dhe një nga Prilepii (82).

Të gjithë kanë ndërruar jetë në kushte spitalore. Instituti për Shëndet Publik i regjistroi 239 pacientë të shëruar nga: Shkupi 56, Kumanova-9, Shtipi-37, Prilepi-3, Tetova-4, Struga-85, Velesi-13, Manastiri-6, Ohri-34, Gostivari-20, Strumica-3, Kriva Pallanka-2, Probishtipi-3,  Demir Hisari-1, Makedonski Brod-4, Vinica-1, Kratova-1, Kërçova-15, kumtoi Ministria e Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me Covid-19 në RVM që nga fillimi i epidemisë është 13.914, numri i pacientëve të shëruar është 10.507, numri i vdekjeve është 578, dhe aktualisht numri i rasteve aktive në vend është 2.829./Insajderi.com