Janis Joplin: Askush nuk arrin t’i përngjajë asaj

Janis Joplin: Askush nuk arrin t’i përngjajë asaj

Kanë kaluar 50 vjet që kur Janis Joplin vdiq nga një mbidozë në Los Angeles kur ishte vetëm 27 vjeç. Vdekja e saj e trishtuar është fakti kryesor që shumë njerëz dinë për të – por për fansat e vërtetë ajo mbetet këngëtarja më e mirë femër e rokut.

Për gjysmë shekulli, interesi për Joplin mezi është zvogëluar. Në fakt, lista e biografive është rritur me përvjetorin e vdekjes së saj aksidentale më 4 tetor 1970 në Landmark Motor Hotel në Hollyëood. Jimi Hendrix kishte vdekur vetëm dy javë më pare, shkruan BBC, raporton Insajderi.

Librat në lidhje me Joplin zakonisht rendisin ndikimin e saj më të hershëm muzikor si Bessie Smith – këngëtarja e fuqishme blu e Afrikano-Amerikës që vdiq në Misisipi gjashtë vjet para se Joplin të lindte në një familje të klasës së mesme në Teksas.

Biografja e saj Alice Echols pajtohet por mendon se ka edhe ndikime të tjera të rëndësishme.

“Janis kishte veshë shumë të mëdhenj – ajo që dua të them se ajo admironte një përhapje të tërë të interpretuesve folklorikë dhe blues si Lead Belly dhe Odetta dhe Big Mama Thornton. Dhe sigurisht në disa raste ajo e konsideronte veten si rimishërim i Bessie Smith.

“Duke intervistuar njerëz për librin tim e kuptova se ajo në të vërtetë do të kishte qenë një studente serioze e muzikës. Por ajo kurrë nuk ishte e hapur për këtë në publik sepse imazhi i saj për audiencën ishte gjithmonë i egër dhe i errët.”

Echols thotë se si këngëtare Joplin kishte talent të jashtëzakonshëm. “Askush nuk ishte si ajo atëherë dhe ndoshta akoma nuk është. Por gjëja kryesore për Janis, dhe interpretuesit e tjerë të kohës, të tilla si Jerry Garcia i Grateful Dead, është se ata ishin në revoltë kundër një sistemi.

“Ata do t’i kishin parë prindërit e tyre duke jetuar një mënyrë jetese larg rrezikut dhe Janis ishte e dëshpëruar për të shmangur një jetë e cila do të ngjante mënyrës së tyre./Insajderi.com