Japonia shënon 2.201 raste me Covid-19 në 24 orë

Japonia shënon 2.201 raste me Covid-19 në 24 orë

Japonia është në “gatishmëri maksimale” pasi konfirmoi një numër rekord të rasteve të përditshme të koronavirusit, tha të enjten kryeministri Yoshihide Suga, por tha se qeveria nuk po planifikonte ende të vendoste më shumë kufizime për të frenuar shpërthimin, transmeton Insajderi.

Rreth 2,201 raste të reja u regjistruan në të gjithë vendin të mërkurën, me gati 500 në kryeqytetin, Tokio, një metropol i gjerë me afro 14 milionë njerëz, raporton Al Jazeera.

Autoritetet e qytetit më vonë e ngritën qytetin në nivelin më të lartë të një shkalle me katër nivele, por lëvizja nuk erdhi me ndonjë kufizim shtesë në aktivitet dhe mediat japoneze thanë se mbylljet e hershme të biznesit nuk kishin gjasa për tani.

Ndërsa janë të vegjël krahasuar me shifrat e vërejtura në disa vende të tjera, shifrat përfaqësojnë një rritje të mprehtë për Japoninë, ku testimi shpesh është më pak i gjerë se në pjesët e tjera të botës.

“Tani jemi në një situatë gatishmërie maksimale”, u tha Suga gazetarëve. “Unë ju kërkoj juve, japonezëve, të zbatoni plotësisht parime të tilla si mbajtja e maskave”, shtoi ai, duke u bërë thirrje njerëzve t’i mbajnë ato edhe kur flasin gjatë vakteve në restorante. /Insajderi.com