Johnny Depp vazhdon të mbetet në reklamën e Dior edhe pas humbjes së rastit në gjykatë

Johnny Depp vazhdon të mbetet në reklamën e Dior edhe pas humbjes së rastit në gjykatë

Shtëpia e modës Dior po e mban Johnny Depp si fytyrën e aromës  Sauvage, pavarësisht se aktori humbi rastin e tij të fundit të shpifjes.

57-vjeçari humbi procesin gjyqësor për shpifje kundër gazetës britanike The Sun, e cila publikoi ​​një artikull në 2018 me titullin ‘Gone Potty: Si mundet që JK Roëling të jetë’ vërtet i lumtur me rrahësin e grave Johnny Depp në filmin e ri Fantastic Beasts?’

Duke vendosur kundër Depp, gjyqtari tha se ai e gjeti komentin të jetë ” i vërtetë”.

Depp ka qenë fytyra e aromës së Dior’s Sauvage që nga viti 2015, dhe pavarësisht thirrjeve që Dior të ndërpresë lidhjet me aktorin, duket se marka e mbështet.

Pati disa ankesa që iu bënë Autoritetit të Standardeve të Reklamimit (ASA) pasi reklamimi u transmetua gjatë pushimit të The Great British Bake Off.

Një zëdhënës i ASA konfirmoi për The Guardian:

“Ne kemi marrë një total prej 11 ankesash në lidhje me këtë reklamë me ankuesit që besojnë se Johnny Depp nuk duhet të jetë në reklamë për shkak të detajeve në lidhje me çështjen e tij të fundit gjyqësore”.

Është përfolur se aktori u pagua rreth 3 milion $ për t’u paraqitur në reklamë.

Eksperti i marrëdhënieve me publikun Mark Bokowski, së bashku me shumë të tjerë, beson se shtëpia e modës duhet ta heqë Depp si fytyrën e Sauvage.

Ai i tha The Guardian, ‘Unë mendoj se do të ishte e arsyeshme që Dior të shkëpusë lidhjet me Depp. Çdo gjë mund të ndalet duke shtypur një buton nëse ata vërtet dëshironin. ‘

Nga ana tjetër, njerëz të shumtë në mediat sociale duartrokitën Dior për mbajtjen e Depp në reklamën e parfumit, ndryshe nga Warner Bros., i cili kohët e fundit i kërkoi aktorit të hiqte dorë nga roli i tij në Fantastic Beasts 3./Insajderi.com

The Guardian