Ju duhen vetëm 60 sekonda nga dita juaj për një lëkurë më të shëndetshme

Ju duhen vetëm 60 sekonda nga dita juaj për një lëkurë më të shëndetshme

Për një lëkurë e lëmuar që shkëlqen jo gjithnjë ju duhet produkte të shtrenjta. Sekreti për një lëkurë të bukur qëndron në atë se sa kohë kaloni duke e pastruar atë, shkruan Bright Side, transmeton Insajderi. Siç rezulton, ju duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje këtij hapi dhe rezultatet e mrekullueshme vijojnë.

Kjo metodë pastrimi u propozua nga Nayamka Roberts-Smith nga “LABeautyologist” në një nga postimet e saj në Twitter. Sipas saj, ne nuk e pastrojmë lëkurën tonë për aq kohë sa duhet. Në vend të 15 sekondave të zakonshme që kalojmë duke larë fytyrën dhe zonën e qafës, duhet ta bëjmë për të paktën 60 sekonda.

Gjatë ditës, shumë baktere mund të grumbullohen në lëkurë së bashku me grimin që mund të futet thellë në poret. Një pastrim afatgjatë i fytyrës heqë papastërtitë në mënyrë më efikase. Kjo çon në një pamje të përmirësuar, lëkurë më të butë dhe pore të pastra.

Sipas Nayamka, pastruesit e vajit funksionojnë më së miri për këtë metodë, por gjëra të tilla si shkuma, kremi dhe larësit e fytyrës me xhel mund të përdoren gjithashtu. Sidoqoftë, pastruesit gërryes, pasi ato mund të dëmtojnë lëkurën tuaj nëse përdoren për një kohë të gjatë.

Estetistja thekson se gjithçka duhet të bëhet duke përdorur vetëm gishtat. Mos përdorni furça, sfungjer ose pëlhura larëse për fytyrën, por në vend të kësaj bëni vetes një masazh të këndshëm dhe të dobishëm. Duke bërë këtë, ju gjithashtu mund të përmirësoni qarkullimin, i cili gjithashtu ka efekte pozitive në fytyrën tuaj, si ulja e rrudhave dhe përmirësimi i pamjes së lëkurës tuaj. /Insajderi.com