Ka vdekur autori i “Forrest Gump” Winston Groom

Ka vdekur autori i “Forrest Gump” Winston Groom

Shkrimtari Winston Groom, novela e të cilit “Forrest Gump” ishte adaptuar për filmin që fitoi Oskar në vitin 1994, me aktor Tom Hanks.

Winston Groom ka vdekur në moshën 77 vjeçare, shkruan BBC, raporton Insajderi.

Filmi me regji të Robert Zemeckis dhe me aktorë Sally Field dhe Robin Wright arriti të bënte 683 miliardë dollarë.

Vdekja e Groom u konfirmua nga governatorja e Alabamës Kay Ivey.

“Jemi të trishtuar që Alabama ka humbur një nga shkrimtarët më të talentuar,”tha ajo në Facebook.

“Ai do të kujtohet gjithmonë për krijimin e Forrest Gump. Winston Groom ishte një gazetar dhe autor i talentuar i historisë amerikane. Zemrat dhe lutjet tona janë me familjen e tij”./Insajderi.com