“Kam frikë se nuk mund të ofrojë këshilla”- ambasadori gjerman i përgjigjet Pacollit

“Kam frikë se nuk mund të ofrojë këshilla”- ambasadori gjerman i përgjigjet Pacollit

Ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt i është përgjigjur kryetarit të Aleancës Kosova e Re (AKR), Behgjet Pacolli rreth futjes së tij në karantinë nëse vjen në Kosovës, i cili kërkoi ndihmë nga ambasadorët e vendit për të marr një vlerësim rreth gjendjes së tij.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, Heldt i ka thënë Pacollit se nuk ka ndonjë këshillë rreth kësaj situate, raporton Gazeta Insajderi.

“Kam frikë se nuk mund të ofroj këshilla praktika për këtë temë. Unë nuk e kam lënë vendin tim pritës të Kosovës që nga mbyllja e 13 marsit, dhe as të ketë ndonjë prej stafit tim diplomatik; puna dhe shtëpia jonë janë këtu. Disa që ishin me pushime janë ngecur në Gjermani, asnjëri nuk ka mundur të kthehet deri më tani”, ka shkruar Heldt.

Pacolli para disa orësh kishte pyetur ambasadorët e juaj në Kosovë dhe eurodeputeten gjermane se cili është mendimi i tyre rreth kësaj ndalesë që është duke ju bërë atij, përcjell Gazeta Insajderi.

“Dua të shoh sesa parimorë do të jenë Viola von Cramon, Natalyia Apostolova, Christian Heldt, Philip Konsett rreth pengesave që qeveria u bën atyre që nuk mendojnë si Kurti në Parlament. Komuniteti Ndërkombëtar nuk mund të qëndrojë i heshtur ndaj veprimeve antikonsensuale të Kurtit”, ka shkruar Pacolli. /Insajderi.com