Kanali Suez: Kapitenia e parë grua në Egjipt akuzohet gabimisht për bllokimin e anijes

Kanali Suez: Kapitenia e parë grua në Egjipt akuzohet gabimisht për bllokimin e anijes

Kapitenia e parë femër e anijes në Egjipt u fajësua për bllokimin e Kanalit Suez pavarësisht se kishte qenë qindra milje larg incidentit, tha ajo për BBC News, transmeton Insajderi.

Marwa Elselehdar tha se ajo pa thashetheme në internet që e akuzonin atë si përgjegjëse për tokëzimin e anijes gjigante.

Në kohën e bllokimit, Elselehdar po punonte në Aida IV. Kjo anije ishte në Aleksandri – më shumë se 200 milje larg nga vendi i përplasjes.

Një hetim është duke u zhvilluar për të shpjeguar argumentet e Ever Given, por është e qartë se 29-vjeçarja nuk ishte fajtore.

Thashethemet që qarkullojnë në internet në lidhje me fajësinë e supozuar të Elselehdar u përkeqësuan nga ndarja e lajmeve të rreme, raportoi BBC News.

Disa llogari të mediave sociale gjithashtu e imituan atë dhe përhapën pretendime të rreme duke ia hedhur fajin asaj, tha media.

“Ndjeva se po vihem në shënjestër mbase sepse jam një femër e suksesshme në këtë fushë ose sepse jam egjiptiane, por nuk jam e sigurt”, tha Elselehdar për BBC. /Insajderi.com