Kandidati i mundshëm për kryetar të LDK-së: Unë do ta shfuqizoja taksën ndaj Serbisë

Kandidati i mundshëm për kryetar të LDK-së: Unë do ta shfuqizoja taksën ndaj Serbisë

Gazmend Muhaxheri, që konsiderohet si kandidat i mundshëm për kryetar të LDK-së është shumë i qartë se nëse ai bëhet kryeministër i Kosovës do ta largojë taksën e vendosur nga Kosova ndaj Serbisë.

Ai ka thënë se ky është një mendim i tij personal, por thotë se këtë vendim do ta merrte për t’i hapur rrugë Kosovës.

“Do ta shfuqizojë taksën dhe do ta marrë përgjegjësin për të diskutuar dhe për t’i çelur rrugën këtij vendi. Është mendim personal i imi që është gabim”, ka deklaruar Muhaxheri.

Muhahxeri e ka shprehur haptazi dëshirën e tij që Lidhja Demokratike e Kosovës të bëjë koalicion me Vetëvendosjen. Për të nuk është me rëndësi nëse koalicioni bëhet parazgjedhor apo pas zgjedhor.

“Ose para ose pas zgjedhor pres dhe mendoj që duhet të bëjë koalicion me VV-në”, ka thënë ai në Debat Plus.

“Partia më e madhe e merr kryeministrin, VV duhet me i ndërruar disa programe me i bë më të djathta edhe ne disa programe me i ndërruar dhe me i bë më të majta”, ka deklaruar Muhaxheri./Insajderi.com