Kanye West në tubimin e parë elektoral: “Çdokush që ka një fëmijë merr një milion dollarë”

Kanye West në tubimin e parë elektoral: “Çdokush që ka një fëmijë merr një milion dollarë”

Kanye West mbajti tubimin e parë të fushatës presidenciale në Charleston të Karolinës së Jugut, një ditë para afatit të shtetit për të paraqitur nënshkrimet si një kandidat i pavarur, shkruan ABC News, transmeton Insajderi.

West ftoi një çift të grave të reja nga audienca për të folur në skenë për çështje që i shqetësonin ato, siç janë pabarazia në arsim dhe brutaliteti i policisë. Ai më pas filloi në një fjalim që preku një gamë të gjerë temash, nga beteja e tij me opioidet deri në marrëdhëniet e biznesit të tij me Adidas, përpara se të shtjellonte qëndrimin e tij pro-jetës.

Ai u përlot ku zbuloi se babai i tij kishte dashur që nëna e Kanye ‘ta abortonte atë’, dhe ku gruaja e tij solli në jetë fëmijën e tyre të parë “dhe e ai nuk donte që të bëhej baba”.

Kanye West breaks down in tears at campaign rally | US News | Sky News

“Unë gati e vrava vajzën time. Unë e dua vajzën time… Zoti dëshiron që ne të krijojmë”, tha West, i cili ka katër fëmijë me Kim Kardashian West.

“Jo më Plani B – Plani A”, tha ai, pasi mori një reagim të përzier nga audienca.

West sqaroi se ai mendon se aborti duhet të jetë i ligjshëm, por se duhet të ketë më shumë mbështetje për ata që kanë nevojë për të.

“Rritja maksimale do të ishte kushdo që ka një fëmijë merr një milion dollarë ose diçka në atë interval”, tha West.

West tha gjithashtu se marihuana “duhet të jetë falas” dhe u përgjigj në pyetjet nga audienca para se të mbaronte ngjarja për një orë.

Karolina e Jugut kërkon 10,000 nënshkrime për t’u futur zgjedhjet presidenciale si një kandidat i pavarur. Për shkak të një gjendje të jashtëzakonshme që vjen nga pandemia e coronavirus-it, afati i shtetit për paraqitjen e nënshkrimeve u zhvendos përsëri nga e mërkura e kaluar në të hënën, 20 korrik, duke hapur rrugën për tubimin e parë elektoral të reperit. /Insajderi.com