Këta janë 12 futbollistët më të paguar shqiptarë në Serie A

Këta janë 12 futbollistët më të paguar shqiptarë në Serie A

Në Seria A, janë plot 12 lojtarë shqiptarë që marrin pagë duke filluar nga 300 mijë euro në vit e deri te paga më e lartë në 2.2 milionë euro në vit, njofton Insajderi.

Është bërë publike lista e pagave që paguajnë ekipet e Serie A, ku për shpenzime më të mëdha ka kampionët në fuqi, Juventus, pastaj vjen Inter, Roma, Napoli ë kështu me radhë.

Sipas asaj që raporton e përditshmja italiane “Gazetta dello Sport”, në mesin e listës së lojtarëve që paguhen më shumë janë edhe 12 lojtarë shqiptarë që janë pjesë e ekipeve të ndryshme nga elita e futbollit italian.

Listës së lojtarëve shqiptarë më të paguar në Serie A, i prin sulmuesi i transferuar te Lazio këtë verë, bomberi kosovar Vedat Muriqi me pagë 2.2 milionë euro në sezon.

Më poshtë gjenden emrat e lojtarëve dhe paga vjetore që marrin te ekipet e tyre:

Vedat Muriqi (Lazio) – 2.2 milionë euro në vit    

Marash Kumbulla (Roma) – 1.8 milionë euro në vit

Amir Rrahmani (Napoli) – 1.8 milionë euro në vit

Elseid Hysaj (Napoli) – 1.6 milionë euro në vit

Thomas Strakosha (Lazio) – 1.2 milionë euro në vit

Riza Durmishi (Lazio) – 1 milion euro në vit

Berat Gjimshiti (Atalanta) – 800 mijë euro në vit

Mërgim Vojvoda (Torino) – 700 mijë euro në vit

Përparim Hetemaj (Benevento) – 700 mijë euro në vit

Ardian Ismajli (Spezia) – 600 mijë euro në vit

Valon Behrami (Genoa) – 500 mijë euro në vit

Samir Ujkani (Torino) – 300 mijë euro në vit

/Insajderi.com