Këto atlete të Kanye West mund të jenë më të shtrenjtat në botë

Këto atlete të Kanye West mund të jenë më të shtrenjtat në botë

Atletet e para “Yezzy” që veshi Kanye West për herë të parë në publik po shiten për më shumë se 1 milion dollarë, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Prototipi “Nike Air Yeezy 1”, të cilat reperi amerikan i veshi në “Grammy Awards 2008”, do të jenë ndër atletet më të shtrenjta që janë shfaqur ndonjëherë në treg, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby, e cila po organizon shitjen.

Të përshkruara në një njoftim për shtyp si “një nga atletet më të çmuara dhe më të kërkuara në ekzistencë”, këpucët do të ofrohen përmes shitjes private pasi të shfaqen në Hong Kong më vonë këtë muaj.

Sotheby’s nuk zbuloi një çmim të saktë, megjithëse u tha se janë vlerësuar “më shumë se 1 milion dollarë”.

Të hedhura në treg nga koleksionisti i atleteve Ryan Cheng, kreu i rrobave në rrugë dhe koleksionuesve modernë të Sotheby, vlerësimi rrjedh nga ndikimi kulturor i markës.

“Kjo palë është kritike për zhvillimin e franshizës Yeezy, e cila është bërë një nga markat më të rëndësishme të atleteve dhe stilit të jetës në histori”, tha ai. /Insajderi.com