Këto janë ushqimet që duhet të hani çdo ditë për një jetë më të gjatë

Këto janë ushqimet që duhet të hani çdo ditë për një jetë më të gjatë

Këto janë ushqimet që janë provuar shkencërisht se kthejnë orën tuaj biologjike. Edhe pse asnjë ushqim nuk mund ta zgjasë jetën tuaj në vetvete, është e rëndësishme të përfshini të gjitha këto ushqime në dietën tuaj sa më shpesh që të mundeni, njofton Insajderi.

Jeshillëqet

IMPORTANCE OF GREENS IN THE BODY. | by amazing kozi | Medium

Zarzavatet me gjethe, si spinaqi, lakra jeshile, rukola, mesklun dhe roma, janë disa nga ushqimet më të shëndetshme në planet. Në fakt, në një studim të kryer nga Universiteti William Paterson, 15 llojet kryesore të produkteve të dendura në lëndë ushqyese ishin të gjitha jeshillëqe.

Vaj ulliri ekstra i virgjër

Olive Oil Has a Fraud Problem—Can the FDA Fix It? | Food & Wine

Vaji i ullirit ekstra i virgjër është një element kryesor në dietën mesdhetare, e cila është konsideruar si dieta më e mirë për të jetuar më gjatë. Studiuesit besojnë se prania e rëndë e yndyrave të pangopura të shëndetshme është një faktor kryesor. Vaji i ullirit ekstra i virgjër gjithashtu përmban antioksidantë të fuqishëm të quajtur polifenole, të cilat mund të ndihmojnë në mbrojtjen e trurit tuaj.

Bajame

The health benefits of almonds - BBC Good Food

Bajamet janë ushqimi i përsosur i natyrës; ato janë të pasura me fibra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme për zemrën. Ato gjithashtu mund të ju ndihmojnë të jetoni më gjatë. Një studim i botuar në The New England Journal of Medicine zbuloi se ata që hëngrën më shumë arra kishin një rrezik më të ulët të vdekjes nga ndonjë sëmundje, veçanërisht nga kanceri, sëmundjet e zemrës ose sëmundjet e frymëmarrjes.

Arra

13 Proven Health Benefits of Walnuts

Ashtu si bajamet, arrat përmbajnë nivele të bollshme të yndyrave të pangopura për ju dhe mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq. Ato gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e rënies njohëse; një studim i botuar në Journal of Alzheimer’s Disease zbuloi se ngrënia e arrave shoqërohej me kujtesë më të mirë. Studiuesit besojnë se janë antioksidantët në arra që mund të jenë arsyeja.

Farat Chia

Chia seeds – superfood or media hype? - FitnessGenes®

Një nga sekretet e një diete të shëndetshme është marrja e mjaftueshme e fibrave. Fibrat janë çelësi për të shtypur oreksin tuaj dhe për të mbajtur sheqerin në gjak të ulët. Farat Chia janë çuditërisht të mbushura me fibra dhe ju mund t’i hidhni kudo në ushqimet tuaja. /Insajderi.com

Burimi: Eat This Eat That