Khamenei: Do të ketë ndëshkime më të rrepta kundër atyre që shkelin masat anti-Covid

Khamenei: Do të ketë ndëshkime më të rrepta kundër atyre që shkelin masat anti-Covid

Khamenei vendosi detyra të reja për qeverinë, duke bërë thirrje për ndëshkime më të rrepta, ndërsa rastet e përditshme me virus në Iran vazhdojnë të rriten përsëri, transmeton Insajderi.

Udhëheqësi Suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka bërë thirrje për “veprim vendimtar të qeverisjes” dhe ndëshkime më të rrepta për ata që shkelin rregullat e shëndetit publik një ditë pasi Irani regjistroi një numër të ri rekord ditor të infeksioneve COVID-19, raporton Al Jazeera.

Në një takim ballë për ballë me anëtarët e task forcës kombëtare të koronavirusit të shtunën, Khamenei tha se Irani duhet të bindë opinionin publik në mënyrë që njerëzit dhe organizata të ndryshme të mund të punojnë së bashku për të ndaluar përhapjen e koronavirusit.

“Meqenëse aspektet e sigurisë dhe ekonomike vijnë gjithashtu nga kjo sëmundje, shëndeti i njerëzve duhet të jetë përparësia në marrjen e vendimeve”, tha  Khamenei, sipas faqes në internet “Farsi” të udhëheqësit suprem.

Takimi u mbajt një ditë pasi u regjistrua shkalla më e lartë e Iranit një-ditore e infeksionit prej 6,134. Numri i infeksioneve ditore është dyfishuar pothuajse në muajin e kaluar ndërsa Irani lufton me një valë të tretë të virusit vdekjeprurës.

Siç njoftoi të shtunën zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Sima Sadat Lari, 335 njerëz të tjerë vdiqën nga koronavirusi në Iran në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 32,320. /Insajderi.com