Kiana Kryeziu: Jam krenare që mund ta përfaqësoj vendin tim në Lojërat Olimpike

Kiana Kryeziu: Jam krenare që mund ta përfaqësoj vendin tim në Lojërat Olimpike

Kiana Kryeziu është kosovarja e parë që po garon në Lojërat Olimpike Dimërore.

Kiana Kryeziu, është sportistja e parë nga Kosova që garon në Lojërat Olimpike Dimërore. “Ëndrrat bëhen realitet”, thotë Kryeziu, e cila do të garojë në Pekin.

“Në vendin tim, skijimi ka filluar të zhvillohet ngadalë, por sigurisht ka plane për pista dhe qendra skijimi”, ka thënë Kryeziu për gazetën Blick.

Kosova është anëtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar që nga viti 2014. Katër vjet më parë, Albin Tahiri ishte sportist në Lojërat Dimërore – tani ka të paktën një shok skuadre Kryeziun.

E rritur në Brezovicë, ajo imitoi prindërit e saj për herë të parë në moshën katër vjeçare (nëna punon në OSBE, babai është fotograf) dhe filloi të bëjë ski.

“Kam pasur një fëmijëri të mrekullueshme dhe kam pothuajse në çdo sport,” kujton ajo. Not, futboll, patinazh, tenis – në fund Kryeziu vendosi të vazhdoj me skijim.

“Jam krenare që mund ta përfaqësoj vendin tim në Lojërat Olimpike”, ka thënë ajo./Insajderi.com