Kina synon të vaksinojë një qytet të tërë në 5 ditë pas shpërthimit të rasteve

Kina synon të vaksinojë një qytet të tërë në 5 ditë pas shpërthimit të rasteve

Një qytet kufitar kinez i goditur nga një shpërthim i ri i COVID-19 filloi një makinë pesë-ditore të premten për të vaksinuar tërë popullsinë e tij prej 300,000 njerëz, njofton Insajderi.

Transmetuesi shtetëror CCTV tregoi njerëzit që rreshtoheshin dhe vaksinoheshin në Ruili, ku 16 raste janë konfirmuar që nga e marta. Dymbëdhjetë prej tyre janë kinezë dhe katër të tjerët janë shtetas të Mianmar, i cili shtrihet përtej kufirit.

Një zyrtar i Partisë Komuniste të qytetit i tha CCTV një ditë më parë se 159,000 doza vaksinash kishin mbërritur në qytet. /Insajderi.com