Kjo është Uta Abe – përgjigja japoneze ndaj Majlindës

Kjo është Uta Abe – përgjigja japoneze ndaj Majlindës

Xhudistet dhe xhudistët më të mirë në botë janë në Japoni, aty ku nga 25 gushti deri më 1 shtator do të zhvillohet Kampionati Botëror i xhudos në arenën ikonike Nippo Budokan të Tokios.

Ky event, po ashtu shërben si një test i Lojërave Olimpike 2020 që do të mbahen po ashtu në Tokio, transmeton Insporti

Për një javë, xhudistët më të mirë të planetit do të garojnë në shtetin ku edhe u krijua xhudoja, në vitin e largët 1882 nga Jigoro Kano.

Në ditën e parë të Botërorit, sot Distria Krasniqi i fitoi Kosovës medaljen e bronztë, e para medalje për të në një kampionat botëror për seniore.

Lexoni më shumë në Insporti.com