Komiteti Olimpik Ndërkombëtar e quan Majlinda Kelmendin “legjendë”

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar e quan Majlinda Kelmendin “legjendë”

Pas përfundimit të Lojërave Olimpike në Tokio, Majlinda Kelmendi e kishte bërë të ditur vendimin se do të pensionohet nga xhudo.

Një shkrim për Klemendin dhe karrierën e saj të bujshme e ka bërë edhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar, ku ndër të tjera e kanë quajtur xhudisten nga Kosova, legjendë, përcjellë Insajderi.com.

“Fituesja e parë e artë olimpike e Kosovës po tërhiqet zyrtarisht nga sporti pas një karriere të ndezur që e bëri atë të bëhet një kampione e dyfishtë botërore dhe një kampione katër herë evropiane.  30-vjeçarja, CV, ku përfshihen dy tituj të kampionatit botëror, katër tituj evropianë dhe një medalje ari olimpike”, thuhet ndër të tjera në këtë letër.

This Woman's Reaction To Winning Her Nation's First-Ever Medal Will Melt You

Majlinda Kelmendi

Ata po ashtu kanë shkruar se në Lojërat Olompike “Tokio 2020” ndikimi i saj fitues ishte i madh, pasi bashkatdhetaret e saj Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi “rrëmbyen” medlaje të arta – në kategoritë e tyre përkatëse.

Karrierën e saj të bujshme në xhudo, tashmë do e synojë ta vazhdojë në rolin e trajneres, ndërsa së fundmi ka qenë edhe ndihmëse e Driton Kukës./Shqip.com

Shkrimi i plotë nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar:

Legjenda e xhudos olimpike Majlinda Kelmendi njofton pensionimin

Kosovarja, Majlinda Kelmendi ka njoftuar zyrtarisht pensionimin e saj nga xhudoja konkurruese.

30-vjeçarja, CV-ja e së cilës përfshin dy tituj të Kampionatit Botëror, katër tituj evropianë dhe një medalje ari olimpike, ishte një forcë e paepur në kategorinë e grave -52 kg.

Arritja kurorëzuese e Kelmendit erdhi në Lojërat Olimpike Rio 2016 pasi ajo u bë jo vetëm medalistja e parë ari olimpike e vendit të saj, por medalistja e tyre e parë ndonjëherë.

Kosovarja pushtuese, e cila kishte mbajtur flamurin e vendit të saj në stadiumin Maracana vetëm disa ditë më parë, kapërceu Odette Giuffrida të Italisë. Udhëtimi i saj drejtë medaljes së artë ishte i gjatë dhe e mposhti Misato Nakamura nga japonia, që ishte dy herë fituese e medaljes së bronztë, në gjysmëfinale.

Duke reaguar ndaj arritjes së saj historike në atë kohë ajo tha: “Unë jam shumë e lumtur për mua, për trajnerin tim, për të gjithë vendin tim. Kjo është hera e parë që Kosova është pjesë e Olimpiadës, dhe për herë të parë, mendoj se ari është i madh. ”

“Unë i fitova të gjitha, mendoj se i solla Kosovës shumë emocione, shumë lot, kështu që, është radha e të tjerëve,” tha Kelmendi pas ndeshjes së saj të fundit në Tokio 2020, ku humbi nga hungarezja Reka Pupp në raundin e pare.

Si medalja historike olimpike e Majlinda Kelmendit e vendosi Kosovën në hartë

Nëse shtoni faktin që ka 18 medalje në IJF World Tour dhe katër fitimet e njëpasnjëshme në Grand Slam prestigjioze të Parisit, është e sigurt të thuhet se kosovarja la një shenjë mbresëlënëse në botën e xhudos.Në lajmet e daljes në pension të Kelmendit, trajneri i saj Driton Kuka ndau me IJF:

“Majlinda është një heroinë për të gjithë njerëzit e Kosovës.”

“Ajo është më shumë se një xhudiste dhe kampione botërore dhe olimpike … Ajo ka qenë çelësi për zhvillimin e sportit tonë në vend. Kjo është arsyeja pse ajo është më shumë se një atlet. Ajo është dhe ishte atletja ime, por ajo është shumë më tepër, heroina ime, ashtu siç është për çdo person të vetëm në Kosovë. ”

Kuka shtoi se kampioni i Rio 2016 synon të kalojë në një rol trajner.

Ndoshta dhurata më e madhe e pensionit për Kelmendin është trashëgimia që fitoret e saj në skenat më të mëdha të xhudos kanë pasur ato përreth saj.

Në Tokio 2020 ndikimi i saj fitues ishte në fuqi të plotë pasi bashkatdhetaret e saj Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi morën të dy arin në kategoritë e tyre përkatëse.

Ata të dy e kanë merituar Kelmendin për frymëzimin e tyre gjatë rrugës.