Kongresmenët i shkruajnë Biden-it, kërkojnë “të dyfishohet fokusi amerikan në zgjidhjen e tensioneve Kosovë-Serbi”

Kongresmenët i shkruajnë Biden-it, kërkojnë “të dyfishohet fokusi amerikan në zgjidhjen e tensioneve Kosovë-Serbi”

Shtatë anëtarë të Grupit të Çështjeve Shqiptare në Kongresin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, i kanë dërguar letër presidentit, Joe Biden, dhe Sekretarit të Shtetit, Anthony Blinken, përmes së cilës kanë kërkuar të dyfishojnë fokusin e tyre në në zgjidhjen e tensioneve Kosovë-Serbi.

Kongresmenët, Richie Torres, Jim Hymes, Elisa Slotkin, Monder Jones, Carolyn Maloney dhe James McGovern, në letrën dërguar dy zyrtarëve më të lartë të shtetit amerikan, kanë kërkuar nga këta të fundit “të dënojnë përshkallëzimin e fundit të tensioneve dhe mobilizimin ushtarak serb”.

“Anëtarët e Kongresit i bënë thirrje Presidentit Biden dhe Sekretarit Blinken që të dënojnë përshkallëzimin e fundit të tensioneve dhe mobilizimin ushtarak serb, si dhe të inkurajojnë administratën e tyre që të bashkohet me partnerët tanë të BE -së dhe NATO -s në mbështetjen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, që të gjendet një zgjidhje paqësore dhe përfundimtare”, thuhet në letrën dërguar Joe Biden-it dhe Blinken-it.

“Në javën e fundit, ka pasur një situatë shqetësuese, e cila ishte rezultat i mobilizimit ushtarak në kufi, i cili ka rrezikuar stabilitetin e brishtë në rajonin e Ballkanit. Aleati i Kosovës jepini trajtim dhe njohje të drejtë si shtet i pavarur,”, thuhet më tej.

Kjo letër gjithashtu ngre shqetësim për avionët luftarakë që fluturuan mbi pikat kufitare të Kosovës.

“Rrethi i fundit i trazirave u ndez nga një ndalim reciprok i automjeteve me targa serbe që hyjnë në territorin sovran të Kosovës – një reagim ndaj një lëvizjeje që Serbia e ka bërë për dhjetë vjet kur bëhet fjalë për targat e Kosovës. Sipas atij ndalimi, shoferëve u kërkohej të përdorni targa të përkohshme gjatë ngasjes jashtë kufijve ”, thuhet në tekst.

“Shumica, nëse jo të gjitha, pajisjet ushtarake serbe të përdorura nga Serbia u siguruan nga Rusia – aleati i saj më i ngushtë. Ambasadori rus në Beograd Alexander Bocan -Kharchenko vizitoi kufirin më 26 shtator 2021, i shoqëruar nga ministri serb i mbrojtjes Nebojsha Stefanovic dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm. Nga Serbia nga Milan Mojsiloviç, i cili konsiderohet legjitimimues dhe mbështetës i mëtejshëm i këtyre taktikave të Serbisë”./Insajderi.com