Kontinenti afrikan kalon 2 milionë raste të konfirmuara të Coronavirus-it

Kontinenti afrikan kalon 2 milionë raste të konfirmuara të Coronavirus-it

Afrika ka tejkaluar 2 milionë raste të konfirmuara të Coronavirusit ndërsa zyrtari i lartë i shëndetit publik të kontinentit paralajmëroi të enjten se “ne jemi në mënyrë të pashmangshme drejt një vale të dytë” të infeksionit, shkruan Associated Press, transmeton Insajderi.

Afrika ka regjistruar më shumë se 48,000 vdekje nga COVID-19. Infeksionet dhe vdekjet e tij përbëjnë më pak se 4% të totalit global.

Ndërsa bota merr shpresë nga vaksinat premtuese COVID-19, zyrtarët afrikanë të shëndetësisë gjithashtu shqetësohen se kontinenti do të vuajë ndërsa vendet më të pasura blejnë furnizime.

Disa vende afrikane kanë konfirmuar raste virusesh me gjashtë shifra. Afrika e Jugut kryeson me më shumë se 750,000, ndërsa Maroku ka më shumë se 300,000, Egjipti më shumë se 110,000 dhe Etiopia më shumë se 100,000 raste. /Insajderi.com