Koreja e Veriut paralajmëron qytetarët nga pluhuri i verdhë që fryn nga Kina, mund të përhapë Covid-in

Koreja e Veriut paralajmëron qytetarët nga pluhuri i verdhë që fryn nga Kina, mund të përhapë Covid-in

Koreja e Veriut ka paralajmëruar qytetarët e saj të qëndrojnë brenda për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë” që fryn nga Kina mund të sjellë virusin Covid me vete.

Rrugët e kryeqytetit Pyongyang u raportuan të ishin praktikisht të zbrazëta të enjten pas paralajmërimit.

Shteti pretendon të jetë pa asnjë rast me koronavirus, por ka qenë në gatishmëri të lartë që nga janari me mbyllje të rreptë të kufijve dhe kufizime të lëvizjes.

Nuk ka ndonjë lidhje të njohur midis reve të sezonit të pluhurit dhe Covid-19.

Sidoqoftë, ata nuk janë i vetmi vend që sugjeron një lidhje mes pluhurit dhe Covid.

Ekipi i Dezinformimit i BBC vëren se Turkmenistani gjithashtu pretendonte se pluhuri i mbushur me viruse është arsyeja që qytetarëve u thuhej të vinin maska. Ata kanë mohuar përpjekjen për të mbuluar shpërthimin e rasteve.

Televizioni Qendror Koreane (KCTV) i kontrolluar nga shteti transmetoi segmente të veçanta të motit të mërkurën, duke paralajmëruar një fluks të pluhurit të verdhë të nesërmen. Ai njoftoi gjithashtu një ndalim qarkullimi në të gjithë vendin për shkak të ndërtimit në natyrë.

Pluhuri i verdhë i referohet rërës nga shkretëtirat mongole dhe kineze që fryn në Korenë e Veriut dhe Jugut në periudha të caktuara të vitit. Ajo është e përzier me pluhur toksik që prej vitesh ka ngritur shqetësime shëndetësore në të dy vendet./Insajderi.com