Kosnet takon Laçakun: I ofron mbështetje për dialogun Kosovë – Serbi

Kosnet takon Laçakun: I ofron mbështetje për dialogun Kosovë – Serbi

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Philip Kosnet ka takuar sot emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, njofton Insajderi.

Ai përmes një postimi në Twitter ka thënë se ka rikonfirmuar mbështetjen e SHBA-së për dialogun e udhëhequr nga Bashkimi Evropian.

Kosnett ka shtuar se qëllimi i tyre është të ketë zgjidhje gjithëpërfshirëse.

“Në takimin e sotëm me Miroslav Lajcak, rinformova mbështetjen e SHBA-së për një bashkëpunim, për dialogun, të udhëhequr nga BE-ja. Qëllimi ynë: një zgjidhje gjithëpërfshirëse dhe integrim më i thellë Euro-Atlantik nga e cila përfitojnë të gjithë qytetarët e Kosovës dhe Serbisë”, shkroi Kosnett./Insajderi.com