Kreu i Hamasit thotë se grupi nuk do të prekë ndihmën për rindërtimin e Gazës

Kreu i Hamasit thotë se grupi nuk do të prekë ndihmën për rindërtimin e Gazës

Grupi palestinez Hamas ka premtuar të mos prekë “asnjë cent” të ndihmës ndërkombëtare për të rindërtuar Rripin e rrethuar të Gazës pasi Izraeli bombardoi enklavën për 11 ditë, transmeton Insajderi.

Yahya Sinwar, kreu i krahut politik të grupit në Gaza, të mërkurën premtoi shpërndarjen “transparente dhe të paanshme” të ndihmës si një armëpushim midis Izraelit dhe Hamasit i mbajtur për një ditë të gjashtë, raporton Al Jazeera.

“Ne mirëpresim çdo përpjekje ndërkombëtare ose arabe për të rindërtuar Rripin e Gazës”, tha Sinwar.

“Unë pohoj angazhimin tonë për të mos marrë asnjë cent të vetëm të destinuar për rindërtim dhe përpjekje humanitare”, tha ai. “Ne kurrë nuk kemi marrë asnjë cent në të kaluarën”.

Vërejtjet e Sinwar erdhën një ditë pasi Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken premtoi ndihmën e vendit të tij në rindërtimin e Gazës të martën, por theksoi se ndihma nuk duhet të përfitojë nga Hamasi, i cili rregullon territorin bregdetar.

Ideja e SHBA-së është që të punojë me Autoritetin Palestinez (PA), me seli në Ramallah në Bregun Perëndimor të okupuar dhe kryesuar nga Presidenti Mahmoud Abbas, duke ulur rrezikun e forcimit të Hamasit, e cila konsiderohet një “organizatë terroriste” nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Sinwar tha se vërejtjet e Blinken kishin për qëllim zgjerimin e ndarjes midis Hamasit dhe PA por këmbënguli se ato nuk do të kishin asnjë efekt në marrëdhëniet midis fraksioneve rivale Palestineze. /Insajderi.com