Kroacia shënon 375 raste të reja me Coronavirus

Kroacia shënon 375 raste të reja me Coronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit në Kroaci janë regjistruar 10 viktima dhe 375 raste të reja me Coronavirus, transmeton Insajderi.

Numri i rasteve aktive me COVID-19 aktualisht është 2.968. Mbrojtja Civile njoftoi se midis tyre, 968 pacientë janë në spital ndërsa 95 në respiratorë.

“Që nga 25 shkurti 2020, kur u regjistrua rasti i parë me koronavirus në Kroaci, janë regjistruar 355.296 raste me COVID-19, nga të cilët 7.981 e kanë humbur jetën. Gjithsej 344.347 persona janë shëruar nga të cilët 509 në 24 orët e fundit”, tha Mbrojtja Civile.

Aktualisht në vetizolim janë 12.259 persona. Deri më tani, 1.994.545 persona janë testuar për COVID-19, përfshirë 6.319 në 24 orët e fundit.

Deri më 26 maj në Kroaci janë administruar 1.645.332 doza vaksine, prej të cilëve 1.221.109 persona janë vaksinuar me një dozë, ndërsa 424.223 persona kanë marrë të dyja dozat. /Insajderi.com