Kryeministri etiopian Abiy Ahmet refuzon bisedimet paqësore

Kryeministri etiopian Abiy Ahmet refuzon bisedimet paqësore

Kryeministri etiopian, të cilit iu dha çmimi Nobel për Paqen në 2019, ka hedhur poshtë një kërkesë për bisedime paqeje ndërsa konflikti në Tigray thellohet.

Udhëheqësi i Tigray, Debretsion Gebremichael, i shkroi Bashkimit Afrikan (AU) javën e kaluar për të kërkuar bisedime.

Por kryeministri Abiy Ahmed tha në një tëeet se nuk do të ketë dialog “derisa të arrihen përpjekjet tona për të përcaktuar sundimin e ligjit”.

Qindra kanë vdekur që kur shpërtheu konflikti në rajonin verior të Etiopisë.

Të mërkurën e kaluar, Z. Abiy urdhëroi një ofensivë ushtarake pasi një bazë ushtrie në kryeqytetin Tigrayan, Mekelle, u mor nga forcat besnike ndaj qeverisë rajonale të Tigray, pas muajsh të përkeqësimit të tensionit midis udhëheqësve Tigrayan dhe qeverisë federale.

Të Premten z. Debretsion i shkroi AU-së duke kërkuar ndihmë. Kryetari i Komisionit të Bashkimit Afrikan, Moussa Faki Mahamat, të hënën i kërkoi qeverisë federale dhe autoriteteve shtetërore Tigray të përfshihen në dialog.

Por të martën, zoti Ahmed tha në një seri tweets se ai dëshironte “të siguronte përsëri etiopianët” se nuk do të kishte dialog derisa të arrihej sundimi i ligjit.

Ai shtoi: “Operacionet tona të zbatimit të ligjit në Tigray po vazhdojnë siç është planifikuar: operacionet do të pushojnë sa më shpejt që junta kriminale të çarmatoset, administrata e ligjshme në rajon të restaurohet dhe të arratisurit të kapen dhe të sillen para drejtësisë”./Insajderi.com

BBC News