Kryeministri etiopian deklaron sulmin në kryeqytetin e Tigray

Kryeministri etiopian deklaron sulmin në kryeqytetin e Tigray

Kryeministri etiopian Abiy Ahmed thotë se ai po fillon “fazën e fundit” të operacionit të ushtrisë në rajonin verior të Tigray pas javësh luftimesh.

Ai tha se ushtria do të përpiqet të mos dëmtojë civilët në kryeqytetin rajonal Mekelle – një qytet me 500,000 njerëz dhe u bëri thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi.

Partia TPLF, e cila kontrollon Mekelle, është zotuar të vazhdojë luftimet.

KB paralajmëron për krime të mundshme lufte nëse ushtria etiopiane sulmon Mekelle.

Njoftimi i Z. Abiy vjen pas një afati që ai u dha luftëtarëve Tigray të dorëzoheshin kaloi të mërkurën.

Qindra njerëz thuhet se janë vrarë dhe mijëra janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre ndërsa forcat etiopiane kanë kapur qytete të ndryshme në Tigray nga TPLF.

Sidoqoftë, detajet e luftimeve janë të vështira për t’u konfirmuar sepse të gjitha komunikimet telefonike, mobile dhe internetit me rajonin Tigray janë ndërprerë./Insajderi.com

BBC News